بازارهای هدف

  • mashhadi
  • ۱۳ آذر ۱۳۹۹
  • بدون دیدگاه

عراق

 
 مشکلات اقتصادی، جنگ‌ و درگیری‌های مسلحانه طولانی، سال‌ها کشور عراق را از زیست‌بوم فناوری و نوآوری دور نگاه داشت. اما این کشور ۴۰ میلیونی که پنجمین تامین کننده نفت جهان است چند سالی است به جمع کشورهای دارای زیست‌بوم استارت اپی پیوسته است.
عراق در اغلب شاخص های جهانی فناوری اطلاعات در رده های انتهایی قرار دارد. گرچه این کشور رشد قابل توجهی در برخی شاخص ها داشته و پروژه های متعددی در این کشور در حال اجراست که انتظار می رود در صورت اجرایی شدن این پروژه ها وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات این کشور بهبود یابد. در حالی که کمیسیون ارتباطات و رسانه عراق مرجع رگولاتوری این کشور در زمینه فناوری اطلاعات است ، اما این رگولاتوری بر همه زمینه های بازار فناوری اطلاعات عراق اشراف ندارد و شرکت های متعددی به ویژه در منطقه کردستان این کشور بدون اخذ مجوز از رگولاتور به فعالیت خود ادامه می دهند.
این گزارش در ادامه می افزاید: سال های متمادی تحریم و آثار جنگ ویرانگر آمریکا علیه این کشور و ناآرامی های بعد از آن، زیرساخت های فناوری اطلاعات عراق را به شدت تحت تاثیر قرار داده اند. مطالعه عراق به دلیل این که یکی از کشورهای حوزه سند چشم انداز است که رشد پرشتابی دارد و ایران قرار است در انتهای دوره زمانی سند به جایگاه اول علم و فناوری منطقه برسد ، اهمیت دارد. می دانیم زیرساخت اینترنت و تلفن ثابت عراق در خلال جنگ و آشوب آسیب دیده و کمیسیون ارتباطات و رسانه به عنوان رگولاتور سراسری مشغول فعالیت است، اما این رگولاتوری بر همه بخش های بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات عراق تسلط ندارد و شرکت های متعددی به ویژه در منطقه کردستان عراق بدون اخذ مجوز از این رگولاتوری به فعالیت خود ادامه می دهند. مسئله فوق ، ارائه آمار دقیق در مورد این کشور را با چالش مواجه می کند. با این اوصاف بر اساس آمارهای منتشره اتحادیه جهانی مخابرات، نرخ نفوذ تلفن ثابت عراق ۱/۵ درصد، نرخ نفوذ تلفن همراه ۴/۷۵ درصد، نرخ نفوذ اینترنت ۵/۲ درصد و نرخ نفوذ اینترنت پهن باند سیمی صفر درصد است. مقایسه شاخص های وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات عراق با دیگر کشورهای سند چشم انداز نشان می دهد این کشور در رده های انتهایی قرار دارد، البته ضریب نفوذ تلفن همراه آن از ایران بالاتر است. بیشتر تلاش های بازسازی و توسعه زیرساخت ثابت کشور عراق در سال های اخیر شروع شده و این کشور برنامه های متعددی را برای بازسازی زیرساخت های خود تدوین کرده است.
پروژه کابل فیبر نوری فرودگاه بغداد تنها پروژه از میان پنج مورد بررسی شده ای بود که در سال ۲۰۱۱ به انتها رسید. در سال های آینده این پروژه ها نیز عملیاتی خواهند شد. از میان فناوری های فرا پخش دیجیتال بررسی شده تنها ماهواره های خانگی دیجیتال و تلویزیون مخصوص تلفن همراه این کشور عملیاتی شده اند . با به بار نشستن پروژه های در حال اجرا انتظار می رود این کشور طی سال های آینده در شاخص های فناوری اطلاعات، رشد قابل ملاحظه ای داشته باش
 

افغانستان

 

در ادامه این گزارش آمده است: آرامش شرکت گاه گاهی با صدا تایپ کردن و یا تلفن مشتریان بهم می‌خورد. «احمد شاه محمدی» بنیانگذار این شرکت که در گوشه ای از اتاق نشسته، می‌گوید: من و سه تن از همکلاسی‌هایم بعد از فارغ التحصیلی در سال ۲۰۱۴ ایده ایجاد یک شرکت را در سر داشتیم، اما در آن زمان این ایده تنها یک آرزو بود.
شرکت ام سافت تکنولوژی(MSoft Technologies) یکی از ۲۲ شرکتی است که تحت پوشش طرح توسعه بخش ای سی تی(MoCIT) افغانستان قرار دارد. این طرح جوانان افغانستان را در بخش فناوری اطلاعات آموزش می‌دهد.
هدف از این طرح حمایت از جوانان افغانستانی است که بدنبال افزایش دانش خود در حوزه ای سی تی و همچنین ایجاد شرکت در این حوزه هستند. احمد شاه می‌گوید: من آموزشهای مرتبط با طرحهای تجاری، مدیریت سیستم، مباحث اداری، بازاریابی را فرا گرفته و شرکت ای تی خود را برپا کردم.
شرکت احمد شاه برای بیش از ۳۰۰ سازمان داخلی و بین المللی در سرتاسر افغانستان و در بخشهای مختلف از جمله آموزش و پرورش، بهداشت، سازمان های مردم نهاد، بانکها، اتحادیه و … سرویس دهی می کند.
وی می گوید: ما در طراحی نرم افزارها و برنامه‌های کامپیوتری مختلفی را در حوزه سیستمهای مدیریت مالی، مدیریت آرشیو داده‌ها، مدیریت نیروی انسانی و همچنین طراحی وب سایت پیشرفتهای خوبی داشتیم.
احمد شاه شرکت خود را با تیمی کوچکی از ۴ جوان افغانستانی شروع کرد. با حمایت و آموزش این افراد از سوی وزارت فناوری ارتباطات آنها تجارت خود را گسترش و افراد بیشتری را استخدام کردند.
فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات باید وارد جامعه افغانستان شود
وی می‌گوید: در سال ۲۰۱۴ برای پیدا کردن کار با دشواری بسیار روبرو بودم. اما با کمک این طرح توانستم شرکت خود را ایجاد کرده و این دستاورد بزرگ برای من و کشورم است.
هدف برنامه توسعه فرهنگ نوآوری در حوزه ای تی سی، استفاده از تکنولوژی برای ارائه خدمات بهتر دولتی، پذیرش تکنولوژی در جامعه افغانستان و حمایت از توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) در افغانستان است.
MoCIT برای تشویق نوآوری در حوزه فناوری اطلاعات از روشهای مختلف از جمله اعطای جوایز استفاده کرده است. جایزه سال ۲۰۱۶ را محمد اسماعیل شنیداری به مبلغ ۲ هزار دلار از آن خود کرد. وی می‌گوید: من یک نرم افزاری را اختراع کردم که نسخه‌ای الکترونیکی قابل ویرایش کتاب را به زبان پشتو و دری در اختیار مردم می‌گذاشت و نمونه این نرم افزار را قبلا نداشتیم.
با این وجود نیروی محرکه این طرح بر آموزش فناوری استوار بوده است. از سال ۲۰۱۳ MoCIT بیش از ۲ هزار نفر را آموزش داده است.
مهری نجمی یکی از این دانش آموزان است که در برنامه چهار ماه آموزش دیتابیس شرکت کرده، وی می‌گوید:‌این فرصتی خوبی است برای زنانی مثل من که در حوزه خودم آموزشهای لازم را ببینم. و این آموزشها بسیار کارآمد و کاربردی است.
 
وبگاه بانک جهانی در گزارشی در مورد نقش فناوری در اقتصاد افغانستان نوشت: ده مرد جوان افغان سرگرم کار با مانیتورهای خود هستند و نور این مانتیورها در اتاق پراکنده شده است. آنها مشغول کار در شرکت فن آوری ارتباطات و اطلاعات در شرکت تازه تاسیس در کابل هستند. این افراد نرم‌افزارها و برنامه‌ها را برای مشتریان داخلی و خارجی طراحی می‌کنند.

سوریه

 

 

رسالت اصلی شرکت در شناساندن بازار سوریه بدون هرگونه استفاده مادی میباشد و هرگونه مشاوره اقتصادی و تجاری از سوی این دفتر کاملا رایگان و بدون دریافت هرگونه وجهی میباشد و این موضوع را وظیفه خود در برابر شهدای مدافع حرم که مظلومانه و غریبانه در این سرزمین شهید شده اند و هدیه ای است به روح پر فتوح شهید حاج قاسم سلیمانی عزیز
در این حوزه از فناوری ما باید بتوانیم با توجه به قوانین کشور‌های عربی، یک سری از صنایع خود را در سوریه مستقر کنیم که از این طریق هم به بازار سوریه کالا تزریق کنیم و همچنین از ورود کالا‌های کشور‌های دیگر جلوگیری کنیم و علاوه بر آن نیز از سوریه به کشور‌های عربی و کشور‌هایی که ما به عنوان یک شرکت ایرانی، هیچ روابط اقتصادی با آن‌ها نداریم، صادرات انجام دهیم همچون اردنی‌ها و مصری ها. همجواری ما با لبنان و تجار لبنانی می‌تواند باعث ورود محصولات ما در قاره آفریقا شود، اما سوال اینجاست چرا ایجاد این منطقه آزاد در سوریه برای ایران عملی نشده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *